Co wskazane jest znać o cukrzycy?
Cukrzyca jest rozwlekłym stanem chorobowym występującym z nieprawidłowego działania bądź produkowania insuliny przez trzustkę. Niezależnie od zaburzeń metabolizmu węglowodanów zachodzą także problemy w odmianie białek bądź tłuszczów.
Mimo że z każdym rokiem przybywa jednostek chorujących na cukrzycę, nie da się jednoznacznie stwierdzić, co jest autentyczną przyczyną jej występowania. Z pewnością znaczną rolę odgrywają geny oraz czynniki środowiskowe, i dodatkowo jedzenie.
cukrzyca typu 1
Obecnych jest kilka gatunków cukrzycy, jednak najbardziej pospolita jest cukrzyca wariantu 1, innymi słowy tak zwana cukrzyca pierwotna. Przez długi czas wymiennie stosowano także nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, jednak duża część chorób występuje dopiero w 20-30 roku życia. Osoby, które chorują na cukrzycę typu 1 spostrzegają mocne pragnienie i często zmuszeni są oddawać mocz. Zazwyczaj mają także przesuszoną skórę, predyspozycję do zajadów i ciągle czują się ospałe. Cukrzyca typu 1 wymaga natychmiastowego leczenia, jakie polega na dostarczaniu słusznej dawki insuliny. Częstokroć kluczowe jest zastosowanie dodatkowo odpowiedniej diety.
Cukrzyca typu 2 występuje szczególnie u jednostek wykorzystujących niewłaściwą dietę i mało ruchliwych. Nierzadko jest konsekwencją otyłości, w związku z tym zazwyczaj cierpią na nią osoby o zawyżonym BMI. Do swoistych przejawów przynależy zwiększone pragnienie, intensywne oddawanie moczu, oddech o zapachu podobnym do acetonu. Cukrzycę rozpoznaje się na podstawie rozmowy z pacjentem i ustaleniu stężenia cukru we krwi. Po utworzeniu diagnozy przychodzi czas na leczenie polegające na zmianie diety i aplikowaniu pigułek przeciwcukrowych bądź insuliny pod postacią zastrzyków.
Występuje dodatkowo inny typ cukrzycy występujący u kobiet ciężarnych. Z reguły po urodzeniu ilość glukozy we krwi wraca do normalnego stanu, jednak w okresie ciąży może stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Istnieje zagrożenie wystąpienia przedwczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego, co więcej wielokrotnie u matek z cukrzycą ciążową w kolejnych latach pojawia się cukrzyca rodzaju 2. Ten rodzaj cukrzycy niweluje się głównie dietą, a w razie konieczności również insuliną.
Źródło: szugarfrik.pl