Drzwi i okna – komfort, wzornictwo

Aranżując domy mieszkalne architekci też biorą pod uwagę ich położenie w terenie. Znacząca jest albowiem zewnętrzna powierzchnia dźwiękowa, czyli zwyczajne tony oraz odgłosy pojawiające się w pobliżu.

Źródłem zgiełku jest hałas z drogi pod oknem, ruch samochodowy, poruszające się w okolicy autobusy bądź pociągi. A więc znaczące będzie położenie wnętrz określonych do pracy umysłowej oraz relaksu z dala od nich. Nie za każdym razem jednakże wykonalne będzie optymalne rozwiązanie tego problemu. W związku z tym konieczne będą sposoby separacji środka od odgłosów środowiska.

Gwar dociera do mieszkań przeważnie przez okna i drzwi. Muszą wobec tego one być w miarę dźwiękochłonne. Predyspozycje te spełniają okna z plastiku lub drewniane z podwójnymi szybami a ścisłe zamontowanie wszystkich elementów zapewnia maksimum izolacji. Rzecz jasna dla poczucia bezpieczeństwa lokatorów, okna zaopatrzone bywają w nawiewniki zapewniające trwałą wymianę powietrza w pomieszczeniu.
Wskazane warunki są zmuszone też dopełniać drzwi frontowe do budynków oraz lokali. Hałas z ulicy czy też klatki schodowej bywa trudem, jakiego da się ustrzec się zakładając drzwi kilkuwarstwowe. Znajdująca się w nich metalowa płyta bywa osłoną antywłamaniową a powłoka styropianu bądź gąbki redukuje stratę energii cieplnej a także eliminuje tony dochodzące z ulicy.

Dostępne na rynku okna i drzwi (np. okna Gliwice) bywają rzeczywiście różne pod katem konstrukcji, użytych podłoży oraz barw, iż każdy być może odnaleźć odpowiedni dla siebie typ. Charakter okien i drzwi ma znaczne znaczenie dla stylistyki pokoi, jako również powiększa atuty całościowego planu domu.

Nie bez sensu jest także sprawa zachowania norm ekologii; poprawnie wykonane drzwi i okna redukują stratę ciepła, przez co zachowujemy energię, a ich dźwiękoszczelność sprawia, iż przestrzeń życiowa w środku lokali jest przychylna dla mieszkańców.

Żródło: Pat-Mar