Intrygująca opowieść o druku. Jak to wygląda w naszych czasach?

Ten wpis poświęcony będzie wynalazkowi, który podbił w bardzo szybkim tempie praktycznie cały glob. Gdyby nie ta technologia odnaleziona przeszło tysiąc lat temu, czytelnik nie mógłby czytać tego przekazu. Mówimy tu, jak najbardziej o druku.

druk UV

Wiekopomne kłamstwo kto tak na prawdę był pierwszy?

Uważam, iż trafnie będzie rozpocząć od definicji konsultowanego zagadnienia. Drukiem tytułujemy kilkukrotne odciskanie tekstu z formy na papier, albo potencjalnie na inne podłoże drukowe. W współczesnych terminach tą nazwą określa się też potocznie wszystką kalkę drukową, czyli, w inny sposób mówiąc, kopię.
Początkowe formy tego rodzaju technik zdołamy doszukać siędawniej w dawnym Egipcie, a również Sumerze. Około 2,5 tysiąca lat przed naszą erą zaczęto wykorzystywać powszechnie stemple , jakie umożliwiały byłym literatom na kilkunastokrotne klonowanie tego samego tekstu. W następnych erach u wielu kultur znajduje się podobne wynalazki. Niemniej jednak pierwszą wydrukowaną w nowoczesnym pojmowaniu owego słowa książką była Sutra Diamentowa, która była zamierzchłym, indyjskim pismem przełożonym na mandaryński. Natychmiast 55 lat po wydrukowaniu owego dzieła zaczęto masowo wyrabiać drukowane wiersze a także terminarze.

druk na szkle

Druk w dzisiejszych czasach.

Tak więc widzimy, przekłamaniem jest, jakoby druk został odkryty przez jakiegoś niemieckiego jubilera. Pomimo tego trzeba w tym miejscu oddać mu honor i uświadomić sobie, że zrobił to osobno i nie czerpał z patentów kultury dalekiego wschodu.

W dzisiejszych czasach druk jest w żaden sposób odmienny od powyższego, który począł się popularyzować pięć wieków temu po krainach Europy. Powszechnie stosuje się chociażby druk UV, jaki umożliwia stworzenie porządnych i dużo bardziej ładnych napisów na standardowej kartce papieru. Co więcej przekaz jest niemal zawsze pisany wpierw na kompie, a drukowany dopiero potem. Niedawno coraz to bardziej popularny jest druk na szkle.