Na czym polegają badania penetracyjne?

Testy PT, czyli badania penetracyjne, wykorzystywane są w celu ujawniania braków artykułu (nieciągłości spawalniczych), jakie wychodzą na nawierzchnię spojenia spawnego. Realizuje się je z reguły po wykonaniu poprzedzającego badania wizualnego połączenia spawnego. Strategia ta wykorzystywana bywa zwykle pod adresem towarów, które nie są nadto mocno chropowate a także wykazują obojętność na aktywność mediów testowych. Możemy przyłączyć do nich głównie towary stalowe i również rożnego typu ceramikę, odlewy bądź odkuwki.

Nim przystąpimy do zrealizowania badania penetracyjnego, trzeba najpierw zdezynfekować i osuszyć badaną powierzchnię. W dalszym ciągu następuje nanoszenie wchłaniających się w nieścisłości powierzchniowe penetratów. W następnej kolejności, po pewnym czasie, zachodzi usunięcie nadmiaru penetratu i dodatkowo naniesienie wywoływacza. Jego funkcją jest pochłonięcie pozostającego w szczelinach penetratu, co wiedzie do ujawnienia powstałych w artykule nieciągłości.

Do niewątpliwych zalet badań penetracyjnych zakwalifikujemy na przykład względną prostotę realizowania, zdolność do demaskowania niesłychanie drobnych, nieznacznych wad. Nie bez znaczenia pozostaje także zjawisko, że umożliwiają one skontrolowanie dużej przestrzeni materiału przy relatywnie niewielkich wydatkach. Rezultaty badania realizowane bywają nieomal natychmiast, bezpośrednio na analizowanej przestrzeni, co daje dostrzegalny obraz lokalizacji anomalii.

Badania penetracyjne mają także pewne zawężenia. Zdołają przykładowo demaskować jedynie minusy, które bywają otwarte na nawierzchnię. Preparowanie wstępne powierzchni przed testowaniem zdoła być czasochłonne, a łatwopalność i również trutliwość oparów wykorzystywanych substancji chemicznych zdoła stanowić ryzyko dla życia ewentualnie zdrowia przeprowadzających badanie. Wobec tego też winny być one realizowane tylko przez odpowiednio wyszkolonych fachowców.