Najważniejsze wiadomości co do urzędowych kwestii modyfikowania działalności

Niezwykle często przed człowiekiem posiadającym jednoosobową spółkę gospodarczą – głównie przed takim, jakiego firma zaczyna prężnie się rozwijać – przychodzi dylemat, czy nie korzystniej będzie przeobrazić własną firmę w spółkę z obniżoną odpowiedzialnością.

Są trzy sposoby na wykonanie tego rodzaju konwersji naszej organizacji:
1) Uformować całkowicie nową jednostkę, jaka wchłonie
dotychczasową firmę;
2) Aportować przedsiębiorstwo do organizacji;
3) Przeistoczyć firmę w spółkę na podstawie art. 551 § 5 Regulaminu działalności handlowych.

Wobec tego – jak przekształcić działalność w spółkę?

Tego typu przekształcenie firmy nie jest jednak wcale takie proste – wywołuje sporo kosztów oraz jest w stanie przebiegać nawet parę miesięcy. Dobrze wskutek tego przyszykować się na nie byle jaki wydatek i wyposażyć się w cierpliwość… .

A tym samym kolejno. Na początku powinno się przygotować projekt przeistoczenia firmy w spółkę z o.o. Najważniejsze, by w tego typu pliku została zawarta wycena majątku przedsiębiorstwa na czas jego przeobrażenia. Dowód taki musi zaświadczyć notariusz, w następnej kolejności należy przekazać go biegłemu rewidentowi, który na przestrzeni dwóch miesięcy powinien dowód ów rozpatrzyć.

Kolejno należy przyrządzić oświadczenie o przeistoczeniu, odpisać statut spółki, określić wartość majątku przedsiębiorcy oraz przyszykować sprawozdanie finansowe dotyczące minionego miesiąca firmy, wszystko opatrzone dobrą datą.

Później, po potwierdzeniu planu, powinno się wyznaczyć organy spółki (nade wszystko zarząd, jaki może być nawet jednoosobowy) i podpisać akt założycielski. Później należy zgłosić się w Krajowym Rejestrze Sądowym plus ukończyć adekwatną procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim etapem przekształcenia jednoosobowej firmy w organizację będzie usunięcie jej z listy CEIDG. I gotowe!