Progres techniki w dzisiejszych czasach.Gwałtowny rozrost technologiczny, a dodatkowo szybko postępowy proces globalizacji odwołujący ograniczenia handlowe sprawiły, że powszednio spotykamy się z gigantyczną wręcz liczbą przeróżnych urządzeń. W wyniku tego dodatkowo tabliczki znamionowe wyrabiane są w obficie większej liczbie.
W każdej dziedzinie egzystowania asystują nam pewne sprzęty. Tabliczki znamionowe zapewne znajdują się na większości z nich (jeśli nie na wszystkich). zwłaszcza w przemyśle długookresowy sposób czytelnego i czytelnego opisania maszyn odgrywa nader wielką rolę. Tabliczki znamionowe pozwalają pozyskanie naczelnych danych o przyrządzie, na którym się znajdują. Zawsze zobaczymy na nich nazwę fabrykanta, rok produkcji, numer seryjny. W dodatku tabliczki znamionowe zawierają najistotniejsze informacje dotyczące korzystania danego urządzenia. W zależności od przyrządu mogą to być między innymi ładowność (na przykład w przypadku pociągów), max dopuszczalna prędkość (na przykład w przypadku motocykli) lub też masa.


Tabliczki znamionowe muszą być stworzone z surowców trwałych, odpornych między innymi na rdzę, skrajne warunki temperaturowe lub także promieniowanie UV. Bez względu od warunków atmosferycznych, ani od warunków w jakich stosowane jest dane urządzenie, one same i będące na nich wiadomości muszą być zawsze wyraźne dla konsumenta. Jest to wymóg wymagany dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania sprzętu. Obecnie istnieje co niemiara technologii umożliwiających zapewnienie maksymalnie wysokiej jakości wykonania. Tabliczki znamionowe mogą być robione z laminatów bądź z aluminium, niekiedy w przeróżnych rodzajach kolorystycznych. Istnieje możliwość wybicia wiadomości na takiej tabliczce, należyty opis można także wykonać procedurą laserowego grawerowania. W Polsce są łatwo dostępne firmy oferujące oba warianty usług.