Sposoby na badanie wody

Te znane, powtarzane regularnie w formie humorystycznej porzekadło nie zostało, wbrew pretekstom, stworzone przez ludzi stroniących od kąpieli bądź prowadzenia sanitarnego stylu życia :). Ma ono ogromnie spójne uzasadnienie – otóż w warunkach fizjologicznych karnację człowieka zamieszkuje tysiące wirusów będących naszymi komensalami. Oznacza to tyle, iż nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia, a część z nich pomocniczo „wyciera” bakterie chorobotwórcze, ochraniając nas przed infekcjami. Tak się dzieje choćby w trafie pałeczek kwasu mlekowego – jeżeli ich ilość w naszym układzie znacznie się zmniejszy (na przykład na skutek długofalowego otrzymywania antybiotyków), w owym czasie grzyby (najczęściej Candida albicans) mają duże pole do występu.

badanie wody legionella

Nie musimy mnóstwo – a już musimy biec do apteki, aby zaopatrzyć się w zestaw farmaceutyków przeciwgrzybiczych. Biorąc regularne kąpiele oraz korzystając dużych ilości kosmetyków sztucznych (żele pod prysznic, balsamy, mleczka do ciała) pozbywamy się ze skóry nie tylko tych „niedobrych”, jednak też pechowo i tego typu „dobrych” bakterii. Nikt w tym miejscu naturalnie nie zmusza do dokładnego zarzucenia kąpieli – starczy jednak wykonywać to z głową, tak, aby nie wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Wskazane także pomnieć, iż środowisko wodne potrafi zapewnić idealne warunki do rozwoju wirusów chorobotwórczych. Częstym problemem, z którym zdołamy się zetknąć, staje się zakażenie bakterią Legionella pneumophila. Jest to drobnoustrój żyjąca w kurkach, bojlerach, zbiornikach stojącej wody, która może wywoływać (szczególnie u ludzi z obniżoną odpornością) zapalenie płuc, bądź także legionellozę – uciążliwą chorobę dróg oddechowych, potrafiących zakończyć się kostuchą.
Jak więc upewnić się, iż nie jesteśmy narażeni na zakażenie?

Odpowiednio bywa co pewien czas wykonać badanie wody Legionella pneumophila daje się dość banalnie wykryć, jeśli więc okaże się, iż osobista woda bywa pozbawiona tych zarazków – jesteśmy w stanie nocować gładko. Samodzielnie da się też co jakiś czas podgrzewać bojlery do temperatury 60 stopni – staje się to graniczna temperatura śmiercionośna dla wirusów. Jeśli mimo to zadecydowaliśmy się na badanie wody sanepid, po zgłoszeniu naszej prośby, jest w stanie pochwycić się wszystkimi czynnościami. Jak widać – woda bywa źródłem życia, lecz nawet ta „udobruchana” potrafi płatać nam figle – należałoby być dlatego rozważnym!

Źródło: gp-lab.pl