Wybór szkoły

apple-256263_1280Wartość edukacji jest w obecnych czasach nie do przecenienia. Wybór szkoły jest ważną decyzją, niezależnie od etapu edukacji, na którym musi on zostać dokonany.
Już podstawówki mogą być zróżnicowane – prywatne, państwowe, z mniejszymi lub większymi klasami, oferujące różnorodny wybór zajęć pozalekcyjnych, a także integracyjne, mające uwrażliwić dziecko w przyszłości na potrzeby innych.
Gimnazjum przypada na relatywnie trudny etap okresu dojrzewania – kształtuje się indywidualna tożsamość, często nastolatek przechodzi okres buntu, w którym przez negatywną postawę wobec otoczenia chce wyrazić swoją indywidualność. Z drugiej strony jest to szkoła, która ma przygotować do egzaminów poprzedzających liceum, a także powinna być w stanie wyegzekwować od ucznia stosowne zainteresowanie zajęciami – niekoniecznie przez surową dyscyplinę, ale też na przykład przez prowadzenie zajęć w tak ciekawy sposób, by sam chciał on w nich uczestniczyć.
Liceum jest ostatnią szkołą, która poprzedza dorosłe życie – już w trakcie trwania licealnej nauki młodzież przekracza próg osiemnastu lat. Trudniej tutaj już o narzucanie młodemu człowiekowi czegokolwiek, ważniejsze jest raczej proponowanie mu materiału i okazji do nauki w zajmującej i pełnej pasji formie, a także dobre przygotowanie do coraz bardziej samodzielnego trybu przyswajania wiedzy – na studiach wymagana będzie już umiejętność samodzielnego opracowywania sporych partii materiału, prowadzenia spójnych notatek, a także przede wszystkim umiejętności do samodzielnego zmotywowania się do wykonywania zadań i nauki.