Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci

U dzieci już od najmłodszych lat możemy zaobserwować pewne nieprawidłowości związane z ich rozwojem. Niektóre z nich mijają samoistnie, ale często mamy też do czynienia z poważniejszymi wadami, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Jednym z przykładów problemów rozwojowych u dzieci jest obniżone napięcie mięśniowe u dzieci. 

Czym jest obniżone napięcie mięśniowe u dzieci?

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci, możemy też usłyszeć termin “hipotonia” lub “obniżony tonus mięśniowy”, jest określeniem na zły stan mięśni, ponieważ nie są one w stanie stawić oporu biernemu rozciąganiu. Nie jest to klasyfikowane jako choroba, należy to do wad, które mogą mijać samoistnie. Nie należy tego lekceważyć, bo może być następstwem choroby albo mieć swoje konsekwencje. Często obniżone napięcie mięśniowe u dzieci może być spowodowane wadą wrodzoną lub urazami okołoporodowymi (zwłaszcza w przypadku noworodków). Choroby, przy których pojawia się obniżone napięcie mięśniowe u dzieci to na przykład choroba Heinego-Medina lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. 

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci

Jak je leczyć?

Najczęstszym i najpopularniejszym sposobem leczenia obniżonego napięcia jest rehabilitacja. Jedną z konsekwencji tej wady jest trud przy wykonywaniu jakiegokolwiek wysiłku czy przy uprawianiu sportu, więc rehabilitacja nie może polegać na zbyt wyczerpującym wykonywaniu ćwiczeń, przynajmniej w pierwszych etapach. Często u dzieci starszych wykonuje się metodę Ruchu Rozwijającego, polegającą na ćwiczeniach równoważnych i manualnych. Natomiast u niemowląt stosowana jest np. metoda Vojty, polegająca na uciskaniu miejsc na ciele, co stymuluje rozwój mózgu.  https://terapiadzieci.pl/porady/