Katechizmy

W dzisiejszym świecie pełnym konsumpcji oraz wytwarzania coraz to nowych potrzeb katechizmy mogą zacząć pełnić bardzo istotną rolę

katechizmy

Poprzez nauczanie religii można zdobyć także inne bardzo cenne umiejętności

 

Właściwie można by z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że poprawnie dobrany podręcznik katechetyczny może przyczynić się do rozwoju pewnych czasami już zapomnianych cech.
Należeć do nich mogą na przykład wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, umiejętność współczucia czy też rozwijanie zdolności do pracy w grupach. Jak wiadomo istnieje wiele podręczników do nauki religii. Jednak najbardziej interesującymi dla uczniów mogą okazać się te przedstawiające postać Jezusa Chrystusa.

Jezus bowiem był przykładem postaci, która nie tylko głosiła słowo, lecz także wcielała je w czyn

 

To właśnie analiza działań Chrystusa może wzbudzić u uczniów chęć do z czasem samodzielnego poznawania Słowa Bożego. Dzięki odpowiednio dobranym komentarzom metodyków i biblistów osoba czytająca katechizm może z niego wiele wynieść .
Istotne jest również to by katechizm był w miarę możliwości pisany językiem przystępnym, tak by na samym początku kontaktu z podręcznikiem nie zniechęcać potencjalnego czytelnika.
Dla młodego odbiorcy interesujące może być ukazanie jak w dzisiejszych realiach zastosować to co głosił Jezus Chrystus. Oczywistym i trudnym do podważenia faktem jest to, że nawet najlepszy podręcznik nie może zastąpić lektury Pisma Świętego. Jednak ważnym celem nauki religii może być właśnie ukazanie iż pomimo od śmierci Jezusa upłynęło ponad 2 tysiące lat, nawet dziś z powodzeniem można stosować Jego zalecenia. Aby podręcznik był jeszcze ciekawszy można z powodzeniem opatrzyć go ciekawymi ilustracjami z okresu działalności Jezusa. Wiadomo również iż dobór właściwego podręcznika zależy od osoby prowadzącego. Czasem mimo usilnych starań trudno w jakikolwiek sposób przykuć uwagę młodzieży. Czasem zdarza się również iż zagadnienia poruszane w trakcie katechezy są zbyt poważne i w efekcie mimo właściwego podręcznika skutek jest niestety nietrwały i niewielki.