Programy antywirusowe

Uwaga, wirus!

W dobie Internetu nasza prywatność oraz dane nie zawsze są bezpieczne. Mimo, że Internet oraz szybkie przesyłanie danych umożliwiły nam zerwanie granic dzielących ludzi nawet z dwóch różnych półkuli, to internetowa rzeczywistość wciąż niesie za sobą poważne zagrożenia, których każdy może stać się ofiarą.

program antywirusowy

Czym są programy antywirusowe?

Programy antywirusowe możemy przyrównać do własnego ochroniarza naszych urządzeń. Każde używane przez nas urządzenie, które posiada jakiekolwiek nasze dane, powinno mieć swojego ,,ochroniarza’’. Takie oprogramowanie musi spełniać swoją podstawową rolę – chronić nasze dane. Mając taki program antywirusowy, niezależnie czy był on dołączony do naszego systemu w urządzeniu czy zakupiliśmy go przez Internet, musimy monitorować wszelkie zmiany, jakie się w nim pojawią. Jego działania są dosyć obszerne, ponieważ do jego zadań można zaliczyć również wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych.

Jak działają programy antywirusowe?

Nie każdy użytkownik posiadający taki program zdaje sobie sprawę jak skomplikowany proces musi przejść nasz program, aby dostarczyć informacje o potencjalnym zagrożeniu. Dlatego nawet podstawowa wiedza w tym  zakresie jest jednak bardzo przydatna, ponieważ umożliwi lepsze zrozumienie realnych zagrożeń związanych z ich codziennym użytkowaniem. 

Kluczową częścią każdego programu antywirusowego jest baza wirusów – tam pojawiają się najczęściej informacje pozwalające  na określenie i rozpoznanie wirusa. Do najprostszych i praktycznych metod tworzenia sygnatur złośliwych oprogramowań są skróty. Taka funkcja skrótu pozwala na ustalenie łatwych i krótkich sygnatur, które mogą uchronić nas przed przypadkowymi lub zamierzonymi modyfikacjami. Utworzony skrót dla znanego już złośliwego programu pozwala w przyszłości na zidentyfikowanie danego wirusa – antywirus skanuje pliki oraz programy jakie posiadamy na urządzeniu, w poszukiwaniu takich skrótów które mogą wskazywać na złośliwe oprogramowanie. Po wykryciu potencjalnego zagrożenia, izoluje pliki, a następnie próbuje je oczyścić z wirusa.

jaki antywirus

Czy warto instalować programy antywirusowe na swoich urządzeniach?

Każdy kto posiada ważne informacje w swoim urządzeniu, dane osobiste lub hasła, powinien zaopatrzyć się w system antywirusowy. Taki program jest bardzo ważnym środkiem ostrożności. Nie można myśleć, że problem nas nie dotyczy, ponieważ razem z rozwijającym się internetem i naszą mobilnością, rośnie przestępczość internetowa, a kradzież danych oraz oszustwa internetowe stają się coraz łatwiejsze i wbrew pozorom szybsze, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy, że możemy być w tym momencie okradani.