Fizjoterapia – jak to wygląda?Fizjoterapia to zespół metod lekarskich wykorzystujących zjawisko oddziaływania organizmu na bodźce (np. pole magnetyczne rehabilitacja). Już Konfucjusz w V w. p. n e. zauważył łączność między ułożeniem ciała a profilaktyką oraz kurowaniem, a Hipokrates faworyzował gimnastykę. Jako związana z rehabilitacją lekarską może być kierowana przez osoby poprawnie do tego przygotowywane. Aktualnie żeby sprawować zawód fizjoterapeuty należy być absolwentem studiów wyższych I lub II poziomu kierowanych głównie przez Akademie Wychowania Fizycznego albo Akademie Medyczne. Fizjoterapeuci, którzy kiedyś pozyskali wykształcenie policealne, nie muszą uzupełniać wykształcenia i jako technicy fizjoterapeuci mogą sprawować fach.
Fizjoterapia wspiera procesy kurowania medycznego, aplikowana po odbytych chorobach, w celu częściowego albo całego odzyskania zdrowia. Jest niezbędna w procedurze leczenia schorzeń: pochodzenia reumatycznego, neurologicznego, choroby oddechowe, nowotworach, problemach organów ruchu. Wyjątkową wagę ma dla rośnięcia niemowląt i dzieci. Wcześniak prowadzony przez fizjoterapeutę prędzej odrabia poślizg w stosunku do niemowląt narodzonych w terminie. Rodziciele nauczeni będą należycie kąpać, pożywić i zmieniać pieluchy maluszkowi. W wieku szkolnym fizjoterapia łagodzi wszelkie wady postury, uczy pociechę sprawować słuszne ćwiczenia na własną rękę.
W onkologii naczelne zabiegi fizjoterapeutyczne promowane są jeszcze przed operacją. Nie ma wątpliwości, iż fizjoterapia prowadzona z pacjentem onkologicznym czyni cuda. Poprawiając humor pacjenta, wznawia nadzieję w możność powrotu do zdrowia, co zwiastuje na zwyciężenie z chorobą.
Rozwój fizjoterapii to oprócz wzniesienia poprzeczki fizjoterapeutom dotyczących ich wykształcenia nowe sprzęty. Aparaty do fizjoterapii, w stosunku od użycia służą usuwaniu dolegliwości, zapobieganiu nawrotom oraz przywracaniu sprawności fizycznej. Używane są między innymi: w elektroterapii, terapii podciśnieniowej, laseroterapii, magnetoterapii.
Źródło: www.enpol-ltd.pl