Joga – samo zdrowie?

Współczesne teorie zdrowia kładą duży nacisk na aspekty psychologiczno- duchowe samopoczucia. W tym względzie joga Rybnik ma bardzo wiele do zaoferowania. W czasach, w których nad wszystkim unosi się presja wielozadaniowości ludzie poszukują alternatywnych sposobów regeneracji nadwątlonych sił. Jak warto zauważyć tradycyjne formy wypoczynku straciły nieco na popularności.

	joga rybnik

Joga zaczęła się upowszechniać w Polsce z końcem lat 80 . To wówczas pojawili się pierwsi zagraniczni jej nauczyciele. Jako całość joga stanowi spójny system religijno- filozoficzny, wywodzący się z tradycji hinduskiej. W głównej mierze opiera się na założeniu harmonii pomiędzy duchem a ciałem. Praktykującym jogę zaleca się zatem ćwiczenie ciała poprzez ascezę oraz ducha poprzez medytację. Generalnie osoby ćwiczące jogę dążą do poprawy panowania nad swoim ciałem i umysłem. Na grunt europejski joga trafiła w zmodyfikowanej formie. Jej elementy wykorzystywane są w praktyce fitnesu, a nawet rehabilitacji. Część osób traktuje jogę jak zamienną dla innych formę aktywności sportowej. Należy zauważyć ,że przyczyniać się ona może do poprawy sylwetki ciała czy też wzrostu elastyczności wiązadeł.
Joga w ostatnim czasie bywa także włączana do programów odnowy biologicznej jakie są oferowane przez gabinety wellness i SPA.

Generalnie należy wspomnieć iż bardzo istotna jest właściwa rozgrzewka przed rozpoczęciem ćwiczeń. Należy także pamiętać o właściwym doborze wykonywanych pozycji, pod względem trudności.
Można stwierdzić również fakt, że joga w pewnym stopniu wywiera wpływ na ograniczenie działania wolnych rodników . Dzięki temu procesy starzenia zostają spowolnione. Poprzez zastosowanie wybranych technik oddechowych oraz ćwiczeniowych dochodzi do samoregulowania procesów hormonalnych organizmu. Ogranicza to zatem ryzyko wystąpienia kłopotów z hormonem tarczycy.
Ponadto niektóre asany czyli pozycje mają wpływ na zmniejszenie częstotliwości występowania chorób zatok. Jak więc widać, praktykowanie jogi niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów.