Stres bojowy

Mimo ciągłego rozwoju cywilizacji i postępu technologicznego ludzkość nadal nie jest ona wolna od wojen. Wiele miejsc na świecie żyje w ciągłym napięciu, codziennie wybuchają kolejne bomby. Ludzie są ranieni zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a wielu z nich cierpi na stres bojowy.

Czym jest stres bojowy?

Stres bojowy uznawany jest za normalną reakcję organizmu, gdy zostanie wystawiony na działanie określonych czynników. Zazwyczaj następuje on, gdy człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z natężeniem stresorów i jest ściśle związany z działaniami wojennymi. Powszechnie uznaje się, że stres bojowy może skutkować wystąpieniem PTSD.

Stres bojowy może objawiać się większą drażliwością, irytacją oraz zwiększoną skłonnością do popadania w gniew. Osoba, przeżywająca stres bojowy, może mieć również stany lękowe czy epizody depresyjne. Jednymi z cięższych bardziej dotkliwych objawów są problemy ze snem. Koszmary senne, składające się z traumatycznych wspomnień chorego, skutecznie utrudniają niezbędny odpoczynek, a w efekcie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie.

stres bojowy

Kiedy może wystąpić stres bojowy?

Podczas działań wojennych nie ma czasu ani możliwości na relaks czy długi odpoczynek, a do tego ludzie są wystawiani na ciągły stres. Organizm musi być cały czas czujny i gotowy, aby się bronić, ponieważ na polu walki w każdej chwili może nastąpić kolejny konflikt lub może dojść do wybuchu bomby. Skutkuje to ciągłym zamartwianiem się zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i ludzi wokół (a co jest bardzo obciążające psychicznie).

Przeczytaj więcej na: https://bezstres.pl/leki-fobie-ptsd/