Toczenie Polkowice

Obróbka zwana skrawaniem

Toczenie Polkowice, zwane inaczej skrawaniem jest jedną z dokładniejszych, a niemalże prawie idealną techniką obróbki metalu. Specyfikując toczenie Polkowice jest metodą obróbki wiórowej w celu usunięcia zbędnej nawierzchni, która występuje w obrabianym przedmiocie. W celu usunięcia zbędnej nawierzchni używa się specjalnego nożyka tokarskiego, dzięki temu tokarz uzyskuje pożądany kształt i wielkość. Toczenie Polkowice znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku obróbki zewnętrznej, ale także tej wewnętrznej najczęściej przedmiotów w postaci brył obrotowych lub zarysów osiowo- symetrycznych. Toczenie Polkowice odbywa się dzięki specjalnie stworzonemu urządzeniu – tokarce, a osoba, która wykonuje tą czynność jest określana – tokarzem.
Jako, że toczenie Polkowice stało się powszechnie znane i uznawane za jedno z lepszych opcji, powstało toczenie Polkowice ulepszone metodą CNC, która odznacza się wyjątkową precyzją. Jest ona szybsza i przynosi znacznie lepsze efekty, szczególnie jeśli chodzi o masową produkcję elementów do konkretnych maszyn.

Toczenie Polkowice

Jakie występują rodzaje toczenia?

Występuje kilka rodzajów, które wyróżniamy ze względu na kierunek ruchu posuwowego noża tokarskiego w stosunku do osi przedmiotu:

  • toczenie Polkowice wzdłużne – kierunek posuwu noża tokarskiego jest równoległy do osi obrotu przedmiotu.
  • toczenie Polkowice poprzeczne – kierunek posuwu noża tokarskiego jest prostopadły do osi obrotu przedmiotu.
  • toczenie Polkowice kopiowe – wykonywane jest według wzornika sterującego nożem posuwowym noża po dolnej linii
  • toczenie Polkowice kształtowe – polega na toczeniu krótkich brył obrotowych niecylindrycznych z użyciem ostrza tokarskiego o podobnym kształcie jaki ma obrabiany przedmiot.

Dowiedz się więcej na: https://metakal.pl/obrobka-skrawaniem-