Atrakcyjne informacje odnośnie zrobienia tego samemu.

Beton cechuje się wziętością oraz solidnością spośród wszystkich artykułów budowlanych. Jest on tak odporny, że wykonanie w nim otworów to nie małe zadanie.
Postanawiając wiercić w betonie powinniśmy natychmiastowo zostawić klasyczną wiertarkę. Jest ona jedynie użyteczna tylko i wyłącznie przy betonie komórkowym, zaś w klasycznym murze okazuje się już bezużyteczna. Powinniśmy z tej przyczyny zdecydować się na wiertarkę udarową. A nawet korzystniejszym wyjściem może okazać się zastosowanie młotowiertarki. instrument tego typu zaopatrzony jest w udar pneumatyczny lub mechaniczny.

Robienie otworów w murze

wiercenie otworów w betonie

Sprawne wiercenie otworów w betonie nie byłoby wykonalne bez wyboru właściwych akcesoriów. Mowa w tym miejscu głównie o wyborze wiertła. Do wiercenia małych otworów wystarczą tradycyjne wiertła widiowe. Natomiast duże otwory żądają już zastosowania wierteł koronowych, jakie posiadają ostrza po zewnętrznej stronie. Dobór kołków to zarówno ważny aspekt. W wypadku betonu postarajmy się o kupno kołków rozprężnych, których średnica powinna być dostosowana do średnicy wierteł. Pragnąc rozpocząć własnoręczne wiercenie musimy zapamiętać o stosowaniu zasad BHP. W pierwszej kolejności należy przyszykować miejsce pracy. Nic nie powinno ograniczać naszych manewrów w trakcie robienia otworów. Przed zaczęciem zajęcia warto uprzednio wypróbować poprawność przymocowania wierteł oraz funkcjonowanie urządzenia. Powinniśmy wyznaczyć rozmiary otworów jak również zaznaczyć je ołówkiem.

Wycinanie otworów w betonie wymaga zastosowania udaru, lecz jest to możliwe wówczas wtedy kiedy poczujemy opór. Im twardszy okaże się surowiec, tym mniejsza winna być szybkość obrotowa. Kiedy wiertło zablokuje się w betonie, trzeba przerwać zajęcie, wyłączyć urządzenie, wyciągnąć je z otworu a dopiero wtedy rozpocząć ponownie wiercenie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wierćmy roztropnie. Ponadto przed rozpoczęciem wiercenia w betonie trzeba zweryfikować, czy w miejscu docelowego otworu nie pozostały umieszczone kable czy też rury.
Na bazie powyższych porad możemy zabrać się za własnoręczne wiercenie. Zasady BHP zezwolą nam sfinalizować pracę bez szwanku.