Filtry do wentylacji

Jak działają filtry do wentylacji? 

Proces filtracji powietrza wentylacyjnego, który zachodzi dzięki filtry do wentylacji, to proces fizyczny, który opiera się na mechanizmach filtracyjnych. Polega on na usuwaniu cząsteczek z gazu, które prowadzą do ich zatrzymania. Filtry do wentylacji różnią się pomiędzy sobą. Różnice pojawiają się na poziomie średnicy włókna, średnicy cząsteczek, rozkładu cząstek przed włóknem oraz prędkością przepływu. Ponadto, filtry powietrza powinny osiągnąć jak największą skuteczność przy jak najniższym oporze przepływu powietrza. Jest to powód, dla którego wykorzystujemy filtry wykonane z materiałów włóknistych.

Co powoduje zaburzenia filtrów? 

Zaburzeń pracy filtrów może być wiele, wyróżniamy jednak kilka najbardziej powszechnych i są to: 

  • błędy wynikającego ze złego montażu filtry do wentylacji
  • zły dobór filtru w stosunku do danej instalacji
  • nieszczelny układ filtracji 
  • nadmierne zanieczyszczenia powietrza 
  • uszkodzenia mechaniczne filtry do wentylacji 

Takie uszkodzenie filtra może dawać odwrotny skutek i zamiast oczyszczać powietrze, taki filtr będzie powodował wtórne zanieczyszczenia. 

Jakie mechanizmy zachodzą podczas pracy takiego filtra? 

Mechanizmy, które zachodzą podczas pracy filtry do wentylacji wyjaśniane są za pomocą specjalistycznych, trudnych dla osób niewyspecjalizowanych w tej dziedzinie, słów. Są to procesy nazywane między innymi: bezpośrednim zaczepieniem, osadzaniem bezwładnościowym, intercepcją, dyfuzją molekularną oraz zjawiskami elektrostatycznymi. Dla skutecznej i prawidłowej pracy całego systemu, ważne jest dbanie o zachowanie czystości urządzenia. Każde z zanieczyszczeń utrudnia przepływ powietrza i powoduje większy hałas instalacji, a w skrajnych przypadkach może być nawet wtórnym źródłem zanieczyszczenia. 

Dowiedz się więcej o filtrach do wentylacji: https://darmotsc.pl/filtry-do-wentylacji-c-20.html