Jakim sposobem nauczyć się tworzyć na maszynie. Znaczące kroki {twojej|własnej||samodzielnej edukacji
Nauka szycia na maszynie nie powinno być ciężkie. Grunt, by szkoleniowiec miał wprawe, a uczeń – chęć.
By szyć w ogóle, powinno się okiełznać podstawy szycia na maszynie. Poprawnie jest począć od maszyny, która posiada przynajmniej 4-10 ściegów. Trzeba się z nimi okiełznać, wypróbować, do czego są poszczególne ściegi.
Nie ma sensu z początkiem zapalać się na zrobienie balowej sukienki; nauka szycia na maszynie powinna się ruszyć od skrawków tkanin, które należy ze sobą zszyć w należyty sposób. Początkujący nie powinien się stresować faktem, że szyjąc gotowe elementy, np. bluzy, coś mylnie zespoli i zniszczy materiał. Do edukacji służą ścinki o różnorodnej grubości, wzorze i fakturach.
Tego rodzaju zszywanie urywków zezwoli debiutantowi na jeszcze jedną rzecz: okiełznanie się z maszyną, jej działaniem. Jeżeli interesant tego nie zrobi, będzie miał duże problemy: wpierw należy poznać urządzenie, a po pewnym czasie faktycznie wykorzystać je do pracy. To tak jakoby przekazać dziecku widelec i nie pokazać, po co jest. Malec będzie widelcem dłubał dziurki w piasku i dziurawił firany, a nie do tego przecież przyrządzono ten obiekt.
Jak już debiutant oswoi się z maszyną do szycia i jej funkcjami, może zacząć od bezproblemowych spraw, np. od obrzucenia overlockiem obrusa czy też poduszki. Nabierze zdolności w szyciu dużych odcinków i nauczy się w obsłudze machiny.
W późniejszym etapie może zająć się obszywaniem bardziej utrudnionych form, np. przeszywaniem małych odcinków, które żądają należytego okiełznania sprzęgła maszyny czy wszywania w siebie elementów.
Prawidłowo jest również, żeby słuchacz był zmotywowany do szycia na maszynie, Przykładem miał konkretny cel. Jeśli dziewczyna chce zostać krawcową, ma świadomość, iż szyjąc ręcznie sporo nie spełni się; dla tego rodzaju postaci machina będzie każdego dnia najważniejszym kompanem.