Metody na badanie wody

Legionella to wirusy, o których większa część z nas nie słyszała. Na szczęście – bowiem legionelloza (tytułowana również chorobą legionistów), jaką wywołują te mikroby, to zaraźliwa choroba, co prawda nadzwyczajnie rzadka, ale w własnej groźniejszej formie mogąca przebiegać z ciężkim zapaleniem płuc, biegunką, problemami neurologicznymi.
To, iż schorzenie ta zachodzi tak nieczęsto, to w dużej mierze zaszczyt służb higienicznych. Te bakterie, mające układ batuty, występują zwykle w środowisku hydrologicznym.

badanie wody legionella

A z wodą posiadamy kontakt w końcu niemal w każdnym miejscu – płynie ona z naszych kranówek, bywa w basenach, z których spora ilość z nas od czasu do czasu użytkuje, ale znajduje się również w klimatyzatorach bądź nawilżaczach powietrza. Każde te potencjalne źródła zakażenia legionellą stają się regularnie badane, tak aby upewnić się, iż nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników. Zwłaszcza dotyczy to instalacji, w jakich przepływa ciepła woda, albowiem tego rodzaju ciepłe a także zwilgotniałe środowisko staje się ogromnie sprzyjające rozrostowi tych groźnych mikroorganizmów. Kontrolą armatury na ewentualną zawartość źródeł zakażenia zajmują się liczne wyspecjalizowane jednostki.

Bywa ich na rynku sporo i nie ma problemu z dostępnością – co udowodni nam chociażby wpisanie w okienko wyszukiwarki słów „badanie wody legionella„. Normalne badanie to nie tylko sprawa dobrej woli między innymi właściciela basenu, jednak prawny obowiązek wynikający ze należytych rozporządzeń, wyznaczających częstotliwość a także rodzaj badań do wykonania. Respektowanie przepisów staje się ogromnie znaczące, nie tylko z tego względu, że za zlekceważenie tych obowiązków zagrażają kary, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa wszelkiego z nas, albowiem nawet jeżeli nie korzystamy z basenów, to nawet klimatyzator w urzędzie bądź osobisty natrysk zdołałby stać się źródłem zagrożenia dla własnego zdrowia. A starczyłoby parę zaniedbań w tego typu kwestii, tak aby egzotycznie dźwięcząca nazwa choroby zaczęła się pojawiać w codziennych informacjach oraz stała się dla nas praktycznym problemem, z jakim nasza usługa zdrowia oraz własna odporność mogłyby mieć poważny problem.

Źródło: gp-lab.pl

Dodaj komentarz