Mieszkanie z balkonem w starej kamienicy

Kamienice poniemieckie. Dla niektórych wymarzone mieszkanie, dla innych smutna finansowa konieczność.
W większości starych kamienic mamy do czynienia z dużymi mieszkaniami, które potrafią mieć metraż nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Mieszkania tego typu w większości są duże, ustawne i bardzo wysokie. Daje to niesamowite możliwości aranżacji wnętrza, jednak przysparza też dużo siwych włosów na głowach właścicieli.
	izolacja balkonów

Pierwszym problemem jest zachowanie prawidłowej temperatury we wnętrzu mieszkania. Grube ściany z cegły, wysokie sufity bardzo ciężko jest ogrzać. Częstym problemem jet także wysoka wilgotność powietrza. W ceglanym budynku, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza może pojawiać się grzyb na ścianach. Co robić w takiej sytuacji?
Pierwsza rzecz, w jaką musi zainwestować nowy właściciel mieszkania w kamienicy to izolacja balkonów, ścian i okien. Dobrze zabezpieczone przed wilgocią mieszkanie będzie później tańsze w eksploatacji. W zależności od budynku, można warstwę izolacyjną położyć na zewnątrz elewacji albo wewnątrz mieszkania. Ze względu na warunki zabudowy, zewnętrzna izolacja jest tańsza, niestety nie zawsze dostajemy na nią pozwolenie od konserwatora zabytków. W takim wypadku musimy zabezpieczyć ściany od wewnątrz. Co prawda tracimy trochę na metrażu, jednak dzięki temu możemy położyć na ścianach dowolną formę wykończenia ściany.
Gdy mamy już mieszkanie zabezpieczone przed wilgocią, czas pomyśleć o ogrzewaniu.

Izolacja balkonów

W starych kamienicach można spotkać kilka typów ogrzewania. Zaczynając od pierwotnie montowanego ogrzewania piecami kaflowymi, poprzez instalacje gazowe na (bardzo rzadkim) ogrzewaniu miejskim. Ze wszystkich tych typów zdecydowanie polecam pozostawienie pieców kaflowych. Nie musimy palić w nich jednak węglem, jak nasi dziadkowie. Powszechnie można teraz zamówić elektryczne wkłady grzejne, które pozwalają nam zachować wystrój mieszkania w kamienicy i nie rujnują nam portfela comiesięcznymi rachunkami.
Przy zakupie takiego mieszkania, warto rozważyć wszystkie opcje i zainwestować na początku, by potem oszczędzać.