Nieco danych o cukrzycy

Cukrzyca cechuje się powiększonym stanem glukozy we krwi, który bywa skutkiem niewłaściwego działania lub fabrykacji insuliny, emitowanej przez trzustkę. Da się wyróżnić dwa rodzaje tej choroby, między innymi cukrzyca typu 2, która występuje w większości wypadków, a jej przyczyną bywa uwarunkowane genetycznie zakłócenia emitowania i/ lub funkcjonowania insuliny, bądź otyłość. Na czynnik genetyczny oczywiście nie mamy wpływu, ale możemy usunąć niebezpieczeństwo wystąpienia tej choroby z przyczyn cywilizacyjnych.
Jej rozwój przebiega stopniowo. W pierwszej chwili bywają to zakłócenia dotyczące insuliny, jaka jest produkowana przez trzustkę, ale jej wydalanie nie bywa zgodne, mimo to pomiar krwi ujawni glikemię w normie. W przypadku otyłości, która powoduje insulinooporność, trzustka po paru, czy po kilkunastu latach nadmiernej produkcji insuliny, zużywa się a także obniża liczbę jej fabrykacji. Choroba ta bywa dziedziczna, poprzednio nazywana była cukrzyca starcza, albowiem zapadały na nią osoby głównie w podeszłym wieku. W poprzednich latach, wiek zachorowalności zdecydowanie się obniżył. Przyczyną tego staje się drastyczny powiększenie otyłości pośród młodych osób.
cukrzyca typu 2
Symptomy cukrzycy to znaczne łaknienie, częste zwracanie moczu, przytłumienie, infekcje układu moczowego. Kiedy natomiast choróbsko się w wyższym stopniu rozwija i w układzie będzie już brakowało insuliny, nastąpi samoistne wyszczuplenie. Bardzo istotna przy tego typu chorobie jest dieta, która, jeżeli bywa prawidłowo wykorzystywana, umożliwia prawidłowo działać. Trochę inna jest cukrzyca typu 1 . Choroba ta dotyczy głównie dzieci a także młodzież, a początek zachorowania przypada przeważnie między dziesiątym a czternastym rokiem życia i jest wywołana zniszczeniem przez przeciwciała komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Powód tworzenia tych niszczycielskich, a produkowanych przez swój układ, autoprzeciwciał, nie została do tej pory wyjaśniona. Cukrzyca tego typu nie jest dziedziczna, ale osoby zapadające na nią, mają predyspozycje genetyczne do chorób autoagresji.

Dodaj komentarz