Przewóz zwłok

Przewóz zwłok — co musisz wiedzieć?

Śmierć bliskich nam osób to ciężkie i trudne doświadczenie, jednak w ludzkim życiu niestety nieuniknione. Kiedy już znajdziemy się w sytuacji, gdy jesteśmy zobowiązani zajęciem się przygotowaniem uroczystości pogrzebowych, warto pamiętać o kilku sprawach. Na pewno ważnym elementem jest przewóz zwłok, nie tylko z zagranicy, ale także na terenie kraju.

Konieczne formalności

Jeśli odległość do miejsca pochówku jest większa niż 60 km, potrzebne jest zezwolenie na przewóz zwłok środkami transportu drogowego. Takie zezwolenie wydaje na wniosek inspektor sanitarny. Gdy konieczny jest transport ciała pociągiem, samolotem czy statkiem, wtedy zezwolenie jest niezbędne niezależnie od dystansu. W sytuacji, kiedy chcemy sprowadzić ciało z zagranicy, musimy złożyć odpowiedni wniosek do starosty powiatu. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu przesyła się go do polskiego urzędu konsularnego w kraju, z którego zwłoki zostaną sprowadzone. Konsul wydaje płatne zaświadczenie na przewóz zwłok z zagranicy. Oczywiście należy także mieć na uwadze przepisy i regulacje dotyczące poprawnego transportu, wybór odpowiednie oznakowanego karawanu itp.

przewóz zwłok

Czy przewóz zwłok jest drogi?

Gdy sprowadzamy ciało zmarłego z zagranicy, trzeba liczyć się z naprawdę dużymi kosztami transportu. Koszy zależą przede wszystkim od odległości kraju czy miejscowości, w której znajdują się zwłoki a docelowym miejscem pochówku. Im większy to dystans, tym jest drożej. Ważną kwestią jest także forma, w jakiej ciało będzie transportowane. Koszty kremacji poza Polską, są zwykle droższe, więc bardziej opłaca się przewieźć zwłoki w trumnie. Skremowanie zmarłego między granicami naszego Państwa jest znacznie tańsze.

Poznaj więcej szczegółów na https://charon24.eu/2020/12/03/transport-zwlok-z-zagranicy-poradnik/!