Zakładanie ogrodów pomorskie

Piękny ogród to marzenie każdego z nas. Jednak przed przystąpieniem do zakładanie ogrodu pomorskie warto poznać kilka podstawowych kroków, które przyczynią się do powstania jednolitej i zachwycającej całości.

zakładanie ogrodów pomorskie

Plan zagospodarowania

Pierwszym i najważniejszym krokiem przy zakładanie ogrodów pomorskie jest wykonanie planu zagospodarowania terenu i określenie w nim miejsca oraz typu roślin, które chcemy w nim posadzić. Pozwoli to oszacować koszty związane z zagospodarowaniem terenu. Przydatna w tym etapie okazuje się również przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu ogrodnictwa.

Prace ziemne

Drugi etap zakładanie ogrodów pomorskie obejmuje oczyszczenie terenu. Nie wystarczy usunąć nadziemnych części obecnych roślin ale wymagane jest pozbycie się z ziemi korzeni i kłączy przekopując ją na przykład szpadlem.

Jeśli chcesz nadać uroku twojemu ogrodowi możesz zdecydować się na budowę skarpy lub wzniesień. Tak urozmaicona rzeźba terenu będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie, o ile zapewnisz jej w miarę naturalny wygląd.

Instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne mogą przydać się bardzo pomocne w nawadnianiu twojego ogrodu. Należy o nich pomyśleć przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem nawierzchni, ponieważ wymagane wykopy do ukrycia kabli mogłyby zniszczyć trawnik lub rabatę.

Nawierzchnia

Podczas zakładanie ogrodu pomorskie musimy również wziąć pod uwagę fakt, czy chcemy aby w naszym ogrodzie był podjazd lub ścieżka, na przykład z kostki brukowej. Jeśli tak, to do jej wykonania konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża w postaci podbudowy.

Altana

Jeśli chcemy aby nasz ogród był miejscem odpoczynku i spotkań, możemy zdecydować się na budowę altany. Ona, jak i inne elementy w postaci, na przykład oczka wodnego dodatkowo upiększą nasz ogród i nadadzą mu charakteru. Jednak bardzo ważne jest aby taką budowę uwzględnić w projekcie dotyczącym zakładanie ogrodów pomorskie.

Rośliny

Rośliny sadzi się praktycznie na samym końcu podczas zakładanie ogrodów pomorskie, aby nie uszkodzić ich podczas montażu nawadniania lub budowy nawierzchni czy innych elementów dekoracyjnych.

Bardzo ważne jest, aby umiejętnie dobrać rośliny pod względem kolorystycznym. Odradza się mieszania wielu barw kwiatów i odcieni zieleni.

Trawnik

Trawnik to bardzo ważny element zakładanie ogrodów pomorskie, ponieważ stanowi piękne tło dla roślin i jest miejscem zabaw dla dzieci. Trawnik wymaga dużego wkładu i odpowiedniej pielęgnacji ale warto mieć go w swoim ogrodzie.