Zakupy monet przez internet – pytanie

Każdy, kto nieraz płaci za zakupy gotówką, prędzej czy później musi trafić na okolicznościowe polskie monety dwuzłotowe. Ich wartość nominalna jest niewielka, więc sporadycznie zyskują faktycznie dużą wartość. Ich kolekcjonowanie jest tymczasem sympatyczną rozrywką dla kolekcjonerów – amatorów oraz dzieci, które po zebraniu kilkunastu tego rodzaju monet będą w stanie pochwalić się porywająco prezentującą się kolekcją. Numizmatyka w dzisiejszych czasach nie jest już tak popularna jak w końcówce lat dziewięćdziesiątych. Wtedy niemal każdy zbierał znaczki, a połowa spośród filatelistów – amatorów rozpoczynała też gromadzić złote monety i banknoty. Ta moda jednak minęła – znaczna ilość ludzi chcących po 2000 roku spieniężyć zbiory, z jakich byli niezmiernie dumni, usłyszało propozycje w przybliżeniu dwudziestu – trzydziestu złotych za wszystko. Taka była rzeczywista wartość tych zbiorów.

monety nbp

Monety kolekcjonerskie o wysokiej wartości tylko okazjonalnie wnikają do regularnego obiegu, a więc także w ręce kolekcjonerów – amatorów. Z reguły kolekcjonerzy oraz handlarze unikatami nabywają ich nakład zaraz po ich wyemitowaniu, a po pewnym czasie prowadzą sprzedaż pomiędzy sobą. Przypadek, w którym faktycznie drogocenny egzemplarz trafi w ręce losowego człowieka należy do rzadkości.

Nie bacząc na to ludzie nadal zbierają napomknięte uprzednio okazjonalne dwuzłotówki. Przodują w tym głównie kasjerzy i kasjerki w hipermarketach zajmujących się sprzedażą detaliczną. Ich kolekcje będą na ogół najlepsze, dlatego że też mają największe szanse na trafienie na osobę, która monetami okolicznościowymi zapłaci. To doskonała sprawa na przykład dla kobiet zatrudnionych w hipermarketach, jakie mogą za sprawą tego praktycznie za darmo sprawić niespodziankę własnym dzieciom – gdyż dzieci uwielbiają kolekcjonować monety polskie. Nie znam prawie nikogo w swoim pokoleniu, kto nie przeszedłby przez fazę kolekcjonerstwa. Nie posiadam zbyt dużo kontaktów z pokoleniem dzieci urodzonych niedawno, ale nie sądzę, by coś się tu zmieniło – dzieci zwyczajnie uwielbiają kolekcjonować. Zarówno monety złote, jak również znaczki, naklejki czy komiksy.

Dodaj komentarz