Przewierty horyzontalne

Przewierty horyzontalne to nowoczesna metoda, która służy do wykonania poziomego przewiertu w miejscu, w którym niemożliwe jest zrobienie odkrytego wykopu pod różnego typu media. 

Gdzie są stosowane? 

Ta technika nazywana jest inaczej Horizontal Directional Drilling, w skrócie HDD. Dzięki niej można bezproblemowo przeprowadzać rury pod przeszkodami oraz budynkami. Przewierty horyzontalne stanowią alternatywne dla tradycyjnych wykopów. W wywierconym otworze umieszcza się rurociągi, a w nich przesyłane są np.: woda, ścieki, ropa naftowa czy gaz. Co więcej przewierty horyzontalne pozwalają także na zamieszczenie pod gruntem światłowodów lub kabli elektrycznych. Swoje zastosowanie potwierdzają również w miejscach ruchliwych takich jak: tory kolejowe czy autostrady. Ze względu na przyrodę, rządzący coraz częściej nakazują inwestorom wykonywanie przewiertów. Metoda HDD sprawdza się również na terenach górzystych oraz wzniesieniach. 

Przewierty horyzontalne

Poszczególne kroki wykonania przewiertu 

Przewierty horyzontalne składają się z trzech etapów: 

1. Wywiercenie otworu pilotowego – wiertnica prowadzona od zewnątrz przeprowadza głowicę do punktu startowego. System dedukcji pozwala na dokładne kierowanie przewiertem, wprost do wyznaczonego miejsca

2. Powrotne rozwiercenie – głowica wiertnicza zastępowana jest głowicą rozwierającą, która cofa się prosto do miejsca rozpoczęcia wiercenia. 

3. Instalowanie rurociągu – dzięki nowej technologii, rury są odporne na bardzo dużą siłę ciągnięcia. 

Sprzęt 

Nie da się ukryć, że przewierty horyzontalne wymagają specjalistycznego sprzętu. W zależności od przewiercanej skały stosuje się m.in.: dysze wtryskowe, świdry gryzowe, koronki poszerzające. Przed rozpoczęciem przewiertu, należy pamiętać o zbadaniu właściwości powierzchni.

Przeczytaj więcej: https://www.telbest.pl/przewierty-sterowane.html#technologia-przewiertow-sterowanych