Biznes

Praca dla niepełnosprawnych

Jak znaleźć pracę ze stopniem niepełnosprawności

Można wyróżnić 3 stopnie niepełnosprawności, a dokładniej stopień znaczny niepełnosprawności, umiarkowany oraz lekki. Praca dla niepełnosprawnych jest możliwa z odpowiednim orzeczeniem lekarza ZUS. W celu rozpoczęcia pracy musi zostać wyrażona zgoda na wykonywanie zawodu. Praca dla niepełnosprawnych ma swoje plusy, ponieważ takie osoby mogą być zatrudnione w chronionych zakładach pracy. Takie miejsca cechują się odpowiednim traktowaniem i zatrudnieniem na pewnych specjalnych warunkach.

Prawa osób niepełnosprawnych

Praca dla niepełnosprawnych to specjalny rodzaj zatrudnienia. Osoby z danym orzeczeniem otrzymują dodatkowe dni wolne od pracy – 10 dni kalendarzowych. Co więcej, pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej. Praca dla niepełnosprawnych niesie za sobą dodatkowe zalety także dla pracodawców, którzy mają prawo starać się o dofinansowanie do przystosowania stanowiska pracy. Dodatkowo, w budynku powinny być odpowiednio przystosowane pomieszczenia oraz windy dla niepełnosprawnych.

Praca dla niepełnosprawnych

Przywileje osoby niepełnosprawnej 

Praca dla osób niepełnosprawnych wiąże się z licznymi przywilejami dla tej grupy społecznej.  Takowe osoby nie powinny pracować dłużej niż 8 godzin dziennie. Nie można zatrudniać takich osób na zmianę nocną, a także zabronione są nadgodziny. Przysługuje im dodatkowa przerwa w pracy w wysokości 15 minut, a to nie może mieć wpływu na obniżenie wynagrodzenia. Praca dla niepełnosprawnych to nie tylko utrudnienia, ale jak widać wiążę się także z licznymi dodatkami. Sprawdź portal https://poltalento.pl/